sobota, 9 kwietnia 2011

Spadek atrakcyjności demokracji na początku XXI wieku jako tendencja globalna

[Artykuł został opublikowany w Świat i Polska wobec globalnych wyzwań, R. Żelichowski (red.), ISP PAN, CC, Warszawa 2009]

autor: Daniel Kozik

To opracowanie ma na celu wskazanie błędów liderów-ambasadorów demokracji w polityce zagranicznej i wewnętrznej, które zadecydowały o tym, że ten system polityczny stał się mniej atrakcyjny dla społeczeństw, żyjących w państwach autorytarnych. Do liderów demokracji w świecie zaliczam Stany Zjednoczone i w mniejszym stopniu państwa europejskie, czyli takie, które wykazały inicjatywę na rzecz szerzenia tego systemu politycznego w skali globalnej.Współczesny spadek atrakcyjności demokracji i idei demokratycznych ma niewątpliwie charakter globalny. Cechą charakterystyczną demokracji w jej aspekcie międzynarodowym jest następujący co kilkadziesiąt lat wzrost, a następnie spadek popularności jej idei. Początek XXI wieku rozpoczął na świecie falę odwrotu od demokracji. Przyczynę spadku atrakcyjności demokracji należy szukać w państwach, które są jej liderami w świecie. Do takich z całą pewnością możemy zaliczyć Stany Zjednoczone, a także państwa europejskie.

Czytaj więcej

sobota, 19 marca 2011

Neorealizm a neoliberalizm


Neorealizm, jako nowoczesny nurt realizmu to kompilacja idei realizmu strukturalnego Kennetha Waltza z poglądami bardziej tradycyjnych realistów: Hansa Morgenthau, Raymonda Aarona, Stanleya Hoffmana i Roberta Gilpina. Trzeci rodzaj neorealizmu nawiązuje z kolei do studiów nad bezpieczeństwem, ujmującym realizm w kategoriach ofensywnych i defensywnych. Neoliberalizm w nauce o stosunkach międzynarodowych został natomiast ugruntowany dopiero w latach 80. Jest on nurtem, który został ukształtowany przez założenia liberalizmu handlowego, republikańskiego, socjologicznego i instytucjonalnego.

autor: Daniel Kozik

Czytaj więcej