Globalizacja jako kształtowanie się światowego systemu kapitalistycznego. Literatura poruszająca zagadnienia szeroko pojmowanej globalizacji jest bardzo bogata. Jest wiele pozycji książkowych polskich i zagranicznych autorów, do których można dotrzeć bez większego problemu. W niniejszej pracy wykorzystałem literaturę fachową, jak chociażby pozycję „Globalizacja polityki światowej. Wprowadzenie do stosunków międzynarodowych” Johna Baylisa i Stevea Smitha, która dosyć szeroko rozprawia o problematyce globalizacji. Skorzystałem również z polskiej literatury autorstwa profesora Grzegorza Kołodko, który jest jednym z ekspertów w tematyce o globalizacji. Zdecydowałem się wykorzystać również książkę autorstwa Naomi Klein – „No Logo”. Autorka jest postacią niezwykle ciekawą, należy ona do jednych z bardziej znanych w świecie przedstawicieli antyglobalizmu.
Globalizacja jest pojęciem wieloznacznym. W niniejszej pracy skupiłem się na jej aspekcie ekonomicznym. W tytule pracy wskazuję jednocześnie jej tezę, którą staram się udowodnić. Temu służą również pytania, które zadaję w pracy. W końcowej części pracy odpowiadając na pytania, udowadniam tezę.
W związku z tym, że tematyka globalizacji jest pojęciem nad wyraz szerokim, kolejność prezentowanych w pracy argumentów może wydawać się z początku nazbyt chaotyczna, jednak moim celem było wpierw przedstawienie różnych definicji globalizacji, po których prezentuję jej genezę, by następnie przejść do dynamiki globalizacji, w której omawiam wydarzenia międzynarodowe intensyfikujące jej proces. Na końcu omawiam rolę państw i koncernów transnarodowych, jaką spełniają w kształtowaniu współczesnego, światowego kapitalizmu.
autor: Daniel Kozik
Czytaj więcej