sobota, 9 października 2010

Globalizacja w kontekście teorii modernizacji i teorii zależności

Teoria modernizacyjna i teoria zależności są dwiema odmiennymi perspektywami spojrzenia na rozwój państw biednych, wskazując na dwa różne, przeciwstawne źródła powodujące niedorozwój tych państw. We współczesnym, zglobalizowanym świecie zrozumienie tych teorii wydaje się konieczne dla pojęcia samej istoty globalizacji.

autor: Daniel Kozik

sobota, 2 października 2010

Globalizacja jako kształtowanie się światowego systemu kapitalistycznego

Globalizacja jako kształtowanie się światowego systemu kapitalistycznego. Literatura poruszająca zagadnienia szeroko pojmowanej globalizacji jest bardzo bogata. Jest wiele pozycji książkowych polskich i zagranicznych autorów, do których można dotrzeć bez większego problemu. W niniejszej pracy wykorzystałem literaturę fachową, jak chociażby pozycję „Globalizacja polityki światowej. Wprowadzenie do stosunków międzynarodowych” Johna Baylisa i Stevea Smitha, która dosyć szeroko rozprawia o problematyce globalizacji. Skorzystałem również z polskiej literatury autorstwa profesora Grzegorza Kołodko, który jest jednym z ekspertów w tematyce o globalizacji. Zdecydowałem się wykorzystać również książkę autorstwa Naomi Klein – „No Logo”. Autorka jest postacią niezwykle ciekawą, należy ona do jednych z bardziej znanych w świecie przedstawicieli antyglobalizmu.
Globalizacja jest pojęciem wieloznacznym. W niniejszej pracy skupiłem się na jej aspekcie ekonomicznym. W tytule pracy wskazuję jednocześnie jej tezę, którą staram się udowodnić. Temu służą również pytania, które zadaję w pracy. W końcowej części pracy odpowiadając na pytania, udowadniam tezę.
W związku z tym, że tematyka globalizacji jest pojęciem nad wyraz szerokim, kolejność prezentowanych w pracy argumentów może wydawać się z początku nazbyt chaotyczna, jednak moim celem było wpierw przedstawienie różnych definicji globalizacji, po których prezentuję jej genezę, by następnie przejść do dynamiki globalizacji, w której omawiam wydarzenia międzynarodowe intensyfikujące jej proces. Na końcu omawiam rolę państw i koncernów transnarodowych, jaką spełniają w kształtowaniu współczesnego, światowego kapitalizmu.

autor: Daniel Kozik

Czytaj więcej